آیا می‌توان از واریس پیشگیری کرد؟

نوشته شده توسط محیاطب 2014/09/15 12:06:26 6 نظرات خرید,نام تجاری,کالاهای جدید,

آیا می‌توان از واریس پیشگیری کرد؟

 

 برای پیشگیری از شدت یافتن بیماری واریس می توان اقداماتی کرد. ابتلا به واریس دلایل مختلفی دارد. عواملی که احتمال ابتلا به واریس را افزایش می‌دهد عبارتند از سن، سابقه خانوادگی، جنس مونث، بارداری، چاقی، جایگزینی هورمونی یا جلوگیری از بارداری، نشستن یا ایستادن طولانی مدت و غیره. بعضی از این عوامل (مانند سابقه خانوادگی یا سن) را به سختی می‌توان پیشگیری کرد. ولی آیا راهی برای پیشگیری از بروز واریس وجود دارد؟

می‌توان از وخیم‌تر شدن واریس جلوگیری کرد. همچنین می‌توان با در پیش گرفتن یک سبک زندگی سالم، مشکلات وریدی را تا جای ممکن به تعویق انداخت.

 

از نشستن یا ایستادن طولانی مدت بپرهیزید

نشستن یا ایستادن در یک وضعیت، آن هم برای مدت طولانی، حرکت خون به سمت قلب و بر خلاف جاذبه را با مشکل مواجه می‌کند. این کار باعث افزایش فشار خون در رگ‌ها می‌شود. این امر در نهایت منجر به نشت خون از رگ‌ها در اطراف قوزک، کف و ساق پا شده و در اغلب اوقات دردناک و متورم می‌شود. تحرک داشتن فشار وریدی را کم کرده و جریان خون را بهبود می‌بخشد. اگر پشت میز نشین هستید و انبوهی از مشغله نمی‌گذارد تا از پشت میز تکان بخورید، می‌توانید تمرینات ساده زیر را انجام دهید:

  • پاهایتان را بازی دهید.
  • قوزک خود را بکشید.
  • زانوهای خود را مانند حالت رژه رفتن خم کنید.
  • سعی کنید برای سه بار در روز وهر بار 15 دقیقه پاهای خود را بالا بیاورید تا اثر جاذبه بر روی جریان  خون را کاهش داده و در نتیجه جریان خون بهتر و تورم قوزک پای کمتری خواهید داشت.

 

از جوراب واریس استفاده کنید

جوراب واریس می‌تواند در حفظ حالت و موقعیت مناسب دریچه‌های وریدی به شما کمک کنند. استفاده از این جوراب‌ها باعث تسهیل در عملکرد رگ‌ها شده و نشت خون، تورم و درد را کاهش می‌دهد. همچنین ممکن است پس از استفاده از این جوراب‌ها، گرفتگی عضلات در شب کمتر به سراغتان بیاید. انواع مختلفی از جوراب واریس بر حسب میزان فشار آن وجود دارد که می‌توانید بسته به میزان آسیب دیدگی رگ‌هایتان از آنها استفاده کنید. پیش از انتخاب جوراب بر حسب میزان فشار با پزشک خود مشورت کنید. در این جوراب‌ها چهار درجه فشردگی وجود دارد: سست، متوسط، تنگ، خیلی تنگ.

 

در پیش گرفتن سبک زندگی سالم

واریس می‌تواند بخاطر عوامل احتمالی خطر پیش آید که در حیطه توانایی شما برای پیشگیری از آنها نیست. به همین دلیل، باید زندگی سالمی را در پیش گرفت تا از آسیب‌های بیشتر به رگ‌ها جلوگیری کرد. چاقی به همراه فشار خون بالا یکی از عوامل تشدید کننده واریس است. مصرف غذاهای سالم سرشار از کربوهیدرات، میزان مورد نیاز پروتئین و چربی‌های سالم بهترین شیوه پیشگیری از وخامت بیشتر واریس است. از مصرف غذاهای پرنمک پرهیز کنید و غذاهای حاوی فیبر و پتاسیم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. به اندازه کافی آب بنوشید، آبرسانی کافی به بدن یعنی خونرسانی بهتر.

 

ورزش کردن باید جزئی از عادت‌های شما باشد

موثرترین ورزش برای پیشگیری از واریس پا، راه رفتن، یوگا، شنا و دوچرخه سواری است.  

 

وضعیت‌های خوابیدن برای زنان باردار

بارداری یکی از اصلی‌ترین دلایل واریس است. خوابیدن بر پهلوی چپ می‌تواند از بروز واریس جلوگیری کرده و علائم آن را در صورت ابتلا کاهش دهد.